Hammarby Fotbolls vd Henrik Kindlund berättar vad som är på gång i klubben med en och en halv månad till premiär.
För ett par år sedan var jag och ett gäng kompisar nere i Grekland och seglade. I slutet av veckan blåste det upp till storm och vi sökte upp en hamn med tillhörande servering. Efter 48 timmar insåg vi dock att vi var tvungna att ge oss av för att hinna med flyget hem och slippa betala extrahyra för båten. Oturligt för oss blåste det fortfarande duktigt, en klar Beaufort 9:a. Känslan jag hade när vi lämnade hamnen då är samma känsla som jag har nu. Allvaret i situationen, medvetenheten om riskerna och självförtroendet som en bra och erfaren besättning ger.
Det är dags nu helt enkelt. Dags för oss att ge oss ut i stormen, dags för Hammarby Fotboll att prestera, både på och utanför planen. Det finns inga ursäkter, inga undanflykter, inga gamla syndabockar - det är vi i organisationen som har ansvaret, det är vi som ska fixa det här. Om vi tar oss upp i Allsvenskan är ordningen återställd, om inte så är ansvaret vårt, så enkelt är det. Det här märks också i organisationen, alla i personalen är mer fokuserade, beslutsamheten bland ledare och spelare är total.
Samma sak verkar gälla bland er supportrar. Intresset för Hammarby är enormt, energin på Bajenkvällen var magisk. Trots att det är drygt tre månader kvar till säljstopp har vi redan sålt 7825 säsongskort till Vår Arena, vi har 400 kort kvar till att sätta personligt rekord. I Svenska Spels tävling ”Svea” leder Hammarby Fotboll överlägset, t.ex. är svenska mästarna Elfsborg distanserade med mer än 100 miljoner poäng. Inom ungdomsfotbollen har vi aldrig haft så många unga killar som söker sig till Hammarby. Sist men inte minst har vi den överlägset största supporterföreningen i Sverige med Bajen Fans.
Hammarbys supporterkultur är unik. Det är en av de få återstående autentiska supporterkulturer som finns kvar i Europa. I sin unikitet är den också väldigt svår att förstå för utomstående, inte minst bland s.k. kommersiella krafter. Det gör att vi får slåss en del för att ge vår supporterkultur möjlighet att leva vidare och utvecklas i den riktning den känner för. Detta gäller inte minst den framtida tillvaron på Vår Arena. Att få ihop en modern ”multi-arena”, diverse säkerhetskrav och svensk alkohollagstiftning med vår passion och dynamik är en skön utmaning.
Min personliga åsikt är att det inte på något sätt är en omöjlighet. Som allting stort kräver det dock investeringar och uppoffringar. Från klubbens håll investerar vi tid och kraft för att skapa så bra förutsättningar som möjligt på Vår Arena. Genom att inför varje match ställa om sittplats på västra långsidan till en riktig ståplats-sektion behåller vi det som är en viktig del av kärnan i Hammarbys supporterkultur, ståplats på långsida. Det kostar en del pengar att flytta dessa stolar, men själva omställningen ger oss samtidigt 800 nya extraplatser, vilket gott och väl ska täcka kostnaderna.
Vad kan du själv göra då? Att köpa säsongskort och att övertyga kompisar och andra närstående att köpa säsongskort på Vår Arena är en mycket bra början. Inför säsongen kan det också vara bra att läsa genom Hammarby Fotbolls värdegrund och fundera en sväng på vad den betyder för dig i ditt liv som Hammarbyare:
http://www.hammarbyfotboll.se/Page.aspx?id=71e95a58-298f-42b9-9708-fa073b1b2d83
I övrigt arbetar organisationen just nu bl.a. med:
· Att slutföra arbetet med en ny barn- och ungdomsklubb för unga supportrar. Namn, innehåll och aktiviteter är i stora drag klara, nu ska organisationen sättas och en grafisk profil tas fram.
· Att fortsätta stångas med polisen och justitieministern. När justitieministern höll på att förlora striden i riksdagen kring polisens möjligheter att fakturera idrottsaktiebolag gjorde hon det som varje modern politiker gör i det läget. Hon tillsatte en ny utredning…
· Att komma vidare med upprustningen av Årsta IP. Byråkratin kring den här typen av projekt får killar som Weber och von Schlieffen att le i sin himmel.
· Att ta emot nya sponsorer i en ganska strid ström. En bil eller ett bryggeri på bröstet skulle vara finfint.
· Att ta fram en app för androida surfplattor, tack för engagerad input.
· Att skapa vettiga flöden inne på Vår Arena. En del av idéerna som vi får presenterade är bra, en del andra är tagna ur en militärkonsults våta dröm.
· Att planera de sista sju matcherna någonsin på Söderstadion. Premiären i april, seriematcherna i maj och den sista matchen i midsommarhelgen. Tillsammans med er kommer vi att göra den sista matchen till ett värdigt avsked av Söderstadion.
Nu återstår ett antal träningsmatcher under mars månad, sen startar det som ska bli den bästa säsongen på länge.
Tillsammans är vi Hammarby.
Henrik Kindlund
Hammarby Fotboll AB