Tipsa
Skriv ut
2008-09-22
Skönt väder och många bajare på Familjedagen
En skön höstdag och massvis med Hammarbyare. Hammarby Fotbolls familjedag 2008 var välbesökt och intensiv. Frågan är om a-laget någonsin tränat inför så stor publik, och det var trångt mellan Hovet och Söderstadion där aktiviteterna hölls. Än trängre blev det förstås när det var dags för höjdpunkten - a-lagsspelarnas autografskrivning.

Foto: Anna Wester
Åttaåriga Tyra visar stolt upp sin autograftäckta tröja.
Redan när träningen drog i gång halv elva började södra läktaren fyllas av Bajare i alla åldrar som valt att besöka Hammarby fotbolls familjedag denna soliga söndag. Ett par timmar senare var det trångt mellan Söderstadion och Hovet där Hammarby Fotboll tillsammans med sponsorerna erbjöd aktiviteter för såväl ung som äldre. Höjdpunkten var som alltid när a-lagsspelarna spred ut sig för att skriva autografer och posera framför fansens kameror.
Det första jag möter när jag kommer till Söderstadion är ett gäng överlyckliga smågrabbar som visar sin pappa en signerad boll och sjunger ”vi har träffat Rami, vi har träffat Rami Shaaaaban”. Pappan ser lite avundsjuk ut och säger genast att ”nu blir det inget mer sparkande med den här bollen..”
Nioåriga Onur som själv spelar fotboll i Bajen var på familjedagen tillsammans med sin lillebror, mamma och pappa. Han tyckte att det fanns mycket roligt att göra och hade prövat det mesta.
– Jag har testat speed shooting, kickat boll och samlat autografer, säger Onur. Jag gillar Erkan och Charlie bäst och har fått deras autografer.
– Jag älskar också Erkan, säger lillebrorsan Alper som är fem år och sticker fram ett kort på sin idol
Erkan Zengin ställde naturligtvis upp på en bild tillsammans med sina beundrare.
Ella och Matilda som båda är tolv år och spelar fotboll i Hammarby F96 har varit på många familjedagar och de gav årets upplaga bra betyg.
– Vi har kollat in träningen, varit vid fiskdammen och tagit autografer, berättar Matilda som var mest nöjd över att ha fått träffa Haris Laitinen.
Åttaåriga Tyra var däremot på sin första familjedag, hon visade stolt upp sin tröja som var full av autografer och konstaterade att hon var lika glad över allihop.
Även spelarna hade kul, det syntes att de tyckte det var roligt att möta sina fans, den tolfte spelaren. Trots att de inte fick en lugn stund verkade de aldrig tröttna utan tog sig tid med alla, skrev sina namn på tröjor, bollar och flaggor och log in i hundratals kameror. Många av besökarna ville bara säga några uppmuntrande ord inför de kommande matcherna.
Även tränarteamet syntes ute i minglet och chefstränare Tony Gustafsson berömde arrangemanget och var glad över den stora uppslutningen.
– Det är jätteroligt att se alla dessa fantastiska barn och vilken glädje Hammarby är för så många människor. Det här är en riktig energiboost både för spelarna och för oss tränare.
Anna Wester
Tipsa
Skriv ut
Vänsterback till Hammarby
Vänsterbacken Robin Wikman ansluter till Hammarby från BK Häcken. Det rör sig om ett tvåårigt avtal mellan Robin och Hammarby Fotboll, och Robin börjar träna med Hammarby i dag tisdag.
- Vi har fått möjlighet att ta in Robin tack vare att Häcken ställer sig positiva till det , säger Per Apelgren, ledamot i Hammarby Fotboll AB:s styrelse.
HTV-magasinet på Torvalla IP
HTV-magasinet fanns förstås på plats när Bajen spelade årets första träningsmatch. Kolla supportrarnas, spelarnas och tränarnas tankar och åsikter före, under och efter segermötet med Degerfors.
Ny match på lördag
Nu är matchandet igång med en jämn veckorytm. Varje lördag väntar en ny match för Bajen fram till den 20 mars. I lördags mötte alltså Bajen Degerfors och vann med 4-3, och nu på lördag är det dags för ny match. Då står Brommapojkarna för motståndet.
Missa inte Bajenkvällen
För andra året i rad arrangerar Bajen Fans Hockey Bajenkvällen. Till hockeylagets sista match för säsongen bjuder Bajen Fans Hockey in samtliga sektioner inom Hammarby IF samt supporterorganisationer till Hovet till en helkväll Hammarbys tecken. Förra året blev det stor succé med flera tusen besökare.
"Typisk förstamatch"
Michael Borgqvist har klarat av matchdebuten som Bajentränare och det blev seger. Visserligen en svängig match och en inte helt solid insats där 3-0 till Bajen efter drygt 20 minuter blev till 4-3 innan slutsignalen ljöd.
- Det finns lite saker att peta i och konstigt vore det väl annars, säger Michael Borgqvist.
Hammarby Fotboll minskar organisationen
Hammarbys degradering från Allsvenska till Superettan 2010 medför att Hammarby Fotboll AB måste genomföra stora kostnadsbesparingar. En del av dessa kostnadsbesparingar innebär en nödvändig minskning av personalen inom bolaget.
Årsmötet hålls 8 mars
Om en dryg månad håller Hammarby IF Fotbollförning årsmöte. Det äger rum måndagen den 8 mars klockan 19.30 i Globen Hotel. Årsmötet är öppet för medlemmar i Hammarby IF Fotbollförning.
"Kollektiv vinnarskalle avgör"
"Jag kommer att sakna derbyna. Och kanske…Elfsborg. Det finns ett par till duktiga lag i Allsvenskan, men i övrigt tror jag att matchbilderna i Superettan kommer att påminna väldigt mycket om vad vi fått se i högsta serien. Faktiskt."
Håll koll på träningsmatcherna
På lördag klockan 14 möter Bajen Degerfors på Torvalla IP. Det blir startskottet på vinterns och vårens träningsmatcher. Från och med lördag kommer du varje helg fram till den 20 mars kunna se Bajen lira boll för att nöta in serieformen. Om du inte gjort det tidigare så kolla in platser och speltider här.
"Det finns ingen annan väg"
"På lördag väntar årets första träningsmatch, mot Degerfors. Alla som har en praktisk möjlighet bör bege sig till Torvalla. Var och en med grönvit själ är del av kollektivet, det är tillsammans vi skapar den mäktiga dynamo vars namn är Hammarby."
"Det är bara Bajen som gäller"
I förra veckan provtränade José Monteiro med skotska Premiere Leagueklubben St Johnstone, men i helgen fick han beskedet att de valt en annan spelare på hans position. Med det koncentrerar José sig nu på att göra en bra säsong i Bajen.
- Det ska bli roligt att försöka ta upp Bajen igen, säger han.
Bajen slapp snön på fredagen
Bajentruppen avslutade träningsveckan med tvåmålsspel i Bosöns fotbollshall. Tränare Michael Borgqvist kunde konstatera att hans tankar kring försvarsspelet börjar sätta sig och han är nöjd med spelarnas inställning.
- Vi är inne i en tung period men det äringen som klagar, säger han.
Åländskt motstånd i genrepet
Lördagen den 6 februari spelar Bajen årets första träningsmatch på Torvalla IP. Nu är det också klart med spelplats och tider för matcherna mot Syrianska och Assyriska, liksom med motståndare till genrepet på Söderstadion den 6 april.
"Fokuserad på komma i form"
Christian Traoré fick tampas med smärta i foten mot slutet av förra säsongen och efter serien opererades han. Nu ser han slutet på rehabtiden och ensamheten i gymmet. - Det är bara jag som har varit skadad och det är ganska ovanligt för den här tiden på året, säger han.
Årets första HTV-magasinet
Försäsongsträningen för Hammarbys A-lag är i full gång, men hur ser fysträningen ut egentligen? HTV-magasinet följer med på ett annorlunda träningspass, i kampsportens tecken.
Igor Armas lämnar Bajen
Hammarby är överens med ryska klubben FC Kuban Krasnodar om en övergång för Igor Armas. Igor ansluter omedelbart till det ryska laget och följer med på deras träningsläger som inleds idag.
Tatueringstävlingen avgjord
Före jul efterlyste vi den snyggaste Bajentatueringen. Nu har vi äntligen en segrare. Det kom in närmare 100 bidrag av alla kaliber och juryn har haft ett milt uttryckt styvt jobb med att sålla bland de snygga gaddningarna.
Organisationen minskas
Hammarby Fotboll AB minskar organisationen för att minska kostnaderna. Bolagsstyrelsen har beslutat att fyra-fem tjänster ska försvinna ur organisationen.
"Alla vill visa framfötterna"
Fem spelare har till i år tagit klivet från HTFF till a-laget. Vad har de för förhoppningar på årets säsong och vad krävs för att ta den där eftertraktade starttröjan? Vi snackar drömmar och mål med talangerna. Turen har kommit till Isak Dahlin.
- Det är bara att visa att det är du som ska spela, säger mittbacken.
Håll koll på när Bajen spelar
Det känns avlägset men plötsligt är drar fotbollssäsongen igång på allvar. Du kommer som alltid att kunna se mycket grönvit fotboll i år. Så vi tar det igen - kolla in spelprogrammen för a-laget, HTFF och nu också juniorerna.
Bajen mot TPS Åbo - i Norrtälje
Det är nu klart att Hammarbys a-lag möter finska TPS Åbo lördagen den 20 mars. I och med denna match passar Hammarby på att visa upp sig utanför Bajenland och spelar matchen i Norrtälje på Norrtälje Sportcentrums nyanlagda konstgräs.
Säsongskort: Så ser läget ut
Den sista december var sista dag att förnya säsongskortet på Söderstadion. Nu pågår arbetet med att se över vilka platser som har förnyats, samt att skicka ut påminnelse till de som ännu inte betalt för sitt säsongskort 2010. Många önskar också att byta plats, men alla kommer inte få igenom önskemålet.
- Det är tillgång och efterfrågan som styr och det ber vi om förståelse för, säger marknadschef Markus Magnell.
Stöd UNICEF hjälpinsatser i det katastrofdrabbade Haiti
Efter den kraftiga jordbävningen som drabbat Haiti är situationen akut och behovet av hjälp oändlig. Du kan hjälpa till genom att skänka ett bidrag till UNICEF som har satt igång och mobiliserar omfattande hjälpinsatser i Haiti. Sms:a HAITI till nummer 72 900 så skänker du 50 kronor.
"Allt blir bättre och bättre nu"
Personligt är intervjuserien där Bajens spelare får snacka om annat än bara fotboll. Först ut för året är Linus Hallenius som kom till Bajen i somras och fick uppleva en minst sagt tuff höst. Men han trivs bra i klubben och börjar komma in i storstadslivet.
"Vill ta vara på chansen"
Fem spelare har till i år tagit klivet från HTFF till a-laget. Vad har de för förhoppningar på årets säsong och vad krävs för att ta den där eftertraktade starttröjan? Vi snackar drömmar och mål med talangerna. Först ut är Fadi Malke som gjorde succé som vänstermittfältare förra året.
- Jag tror att jag kommer få chansen och den vill jag ta vara på, säger han.
Tio bilder från Bajens 00-tal
2000-talets första decennium är avverkat. Det började med en ofattbar fest och slutade med ett chockartat uttåg ur landets högsta serie. Däremellan hände en hel del. Med några ord och några bilder minns vi Bajens 00-tal.
"Det var som 50 bast försvann"
För ett halvt sekel sedan spelade elva tigerrandiga fjortonåringar final i S:t Erikscupen. På Råsunda. De unga bajarna var överlägsna och tog hem hela turneringen med en utklassningsseger i finalen. I höstas träffades de igen för att fira 50-årsjubileet av triumfen.
© Hammarby Fotboll 2009. Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering är förbjuden. Citera oss gärna men ange källan: www.hammarbyfotboll.se. Ansvarig utgivare: Urban Rybrink.



















































































Hammarbys Vänner är ett säljnätverk av hammarbyiter som helt ideellt bidrar med hjälp till Hammarby Fotbolls väg tillbaka till Allsvenskan. Vill du vara med?




















Hammarby besegrade Örebro SK med 1 - 0 på hemmaplan.
Hammarby förlorade borta mot FC Midtjylland med 4 - 1.
Hammarby besegrade Östersunds FK med 2 - 1 på hemmaplan.
föddes Björn Hedenström, spelade i Hammarby 1976-1984

































Ni som har Windows Vista som operativsystem kan nu få senaste nytt direkt till skrivbordet med vår Gadget. Så här kommer du igång:
1. Ladda ner Hif vista gadget via länken nedan.
2. Välj "Öppna" eller "Spara som". Dubbelklicka på gadgetfilen om du sparar den till datorn.
3. Välj "Tillåt" i dialogrutan som visas, och därefter "Installera".












































Hammarby IF
Just idag
15:- 



