Tipsa
Skriv ut
2009-10-16
Ekonomi, fotboll och arenainfo på medlemsmötet
Torsdagskvällens medlemsmöte var minst sagt välbesökt. Många ville informera sig om det ekonomiska läget i klubben, snacka fotboll med Thom Åhlund och få en uppdatering kring arbetet med den nya arenan.
I vanlig ordning inleddes medlemsmötet av Hammarby IF Fotbollföreningsordförande Bosse Sundling. Först ut av kvällens talare var Mikael Lindqvist, styrelseledamot i Hammarby IF FF som informerade om läget i föreningen.
Han slog fast att Hammarby förbättrat sitt rykte runt ungdomsfotbollen avsevärt, mycket tackvare förstärkningar på ledningssidan, och då främst genom föreningschef Gustaf Grauers arbete, samt sportchef Thom Åhlund (en tjänst han är ledig från medan han coachar a-laget).
Vidare ser det mycket bra ut ekonomiskt på föreningssidan, man räknar med ett plus på mellan 400 000 och 500 000 kronor 2009.
Mikael Lindqvist framhöll också de sportsliga framgångarna för bland annat juniorlaget, Bajens pojkallsvenska lag och P94-laget som spelar final i S:t Erikscupen i helgen. Just P94 tränas i år av Klebèr Saarenpää, och Mikael Lindqvist avslöjade att den förre Hammarbyförsvararen nästa säsong kommer ta över huvudtränarjobbet för Bajens juniorer.
Vad gäller potentialen i de årskullar som just nämnts menade Mikael Lindqvist att det finns alla förutsättningar att få se flera av de spelarna på Söderstadion i framtiden – om klubben satsar tillräckligt med resurser på dem.
Michael Andersson, vd i Hammarby Fotboll AB, stod näst på tur. Mycket av det han tog upp kan ni läsa i den här intervjun som publicerades här på hammarbyfotboll.se i onsdags.
Prognosen för bolagets resultat 2009 är alltså en förlust på 3,3 miljoner kronor, och intäkterna lär landa på 77 miljoner kronor, vilket är en minskning med 12 miljoner jämfört med förra året.
På plussidan när det gäller driftskostnader finns en minskad arenahyra med 2 miljoner kronor, lägre resekostnader för a-laget, liksom lägre lönekostnader för spelartruppen.
Å andra sidan beräknas biljettintäkter samt sponsorintäkter minska med cirka 3,5 miljoner vardera. Dessutom blir intäkterna på spelarförsäljningar inte lika höga i år som 2008, som visserligen var ett rekordår på den biten. Kostnader för material har ökat liksom satsningen på Hammarby Akademi.
De sportsliga resultaten är huvudanledningen till de minskade intäkterna, menade Michael Andersson, och andra faktorer som spelar in är konjukturläget, konkurrenssituationen i Stockholmsfotbollen – när samtliga Stockholmslag var framgångsrika fick man draghjälp av varandra – samt de incidenter som utspelat sig på läktarna. Uppskattningsvis förlorar klubben 5-10 miljoner kronor per säsong i uteblivna biljett- och sponsorintäkter av den anledningen.
Inför 2010 slog Michael Andersson fast att allsvenskt spel naturligtvis är viktigt för klubben ur ekonomiskt perspektiv. Målet har varit att klubben inte ska vara beroende av spelarförsäljningar från och med nästa år, men det målet kommer man inte att uppnå.
Lönekostnaderna för spelartruppen kommer att ligga på cirka 15 miljoner kronor, vilket är 10 miljoner lägre jämfört med 2008.
När det gäller de sportsliga prestationerna slog Michael Andersson fast att HTFF gjort en fantastisk säsong, och att a-laget kommer få ännu större användning av HTFF när de nu gått upp till division 1. Nästa år blir det också tillåtet att ha fyra utespelare plus en målvakt på så kallat låneavtal, vilket gör att HTFF-truppen kan slimmas. Utlåningssystemet gör alltså att fler spelare som tillhör a-laget är tillgängliga i match för HTFF.
Vidare menade Michael Andersson att talangutvecklingen i klubben fungerade bra. Scoutingorganisationen är också bra, men för dyr i drift. Målet är att bli bättre på scouting i närområdet, och där tittar man på samverkan med föreningssidan.
Efter att Michael Andersson var klar med sitt anförande lämnades släpptes ordet fritt, och av de många frågor som ställdes framkom bland annat:
Det finns ingen sanning i ryktet att Igor Armas skulle vara såld.
Driftsunderkottet för 2009 beräknas till 17-18 miljoner kronor
Rekryteringsarbetet av tränare för nästa säsong är igång, och Hammarby söker en erfaren tränare som visat att han kan göra ett bra jobb med såväl större som mindre resurser, och att denna tränare ska bli den ledande personen och ansiktet utåt inom den sportsliga organisationen.
Hammarby har alldeles nyligen inlett en diskussion med minoritetsägaren AEG om möjligheterna till ett ägartillskott.
Flera frågor rörde också konsekvenserna av en eventuell degradering till Superettan. Michael Andersson berättade att arbetet med en plan i fall så skulle ske är igång. Där tittar man på hur andra klubbar agerat efter en degradering. Arbetet med att få ordning på ekonomin skulle förstås försvåras om Bajen åker ur och skulle troligen ta längre tid, men som den stora klubb Hammarby är kommer man att resa sig förr eller senare, menade Michael Andersson.
Näste man upp på scen var tillfällige huvudtränaren Thom Åhlund för att snacka fotboll. Han slog fast att lagets målsättning är att nå kvalplats, det har Bajen i egna händer att klara av. För att det ska bli bättre än så är man beroende av andra lags resultat.
Han kom in med ambitionen att Bajen skulle spela ett mer rakt anfallsspel och högre försvarsspel, men det tar tid att sätta de spelmässiga ändringarna, konstaterade Thom.
En av mötesdeltagarna undrade om inte Igor Armas och Patrik Gerrbrand var för långsamma för att Bajen ska kunna spela ett högt försvarsspel, men Thom menade att de snarare faller tillbaka för tidigt. Det är oerhört viktigt att hålla uppe backlinjen när man spelar ett högt försvarsspel, menade han.
Vidare jobbar Bajen vidare på att bli farligare i och runt motståndarnas straffområde. Det kan bli aktuellt med två forwards för att få mer folk i boxen, istället för att spela med en toppforward och en släpande, vilket Thom inte tycker fallit väl ut.
På frågan om Claudio da Silva är kvar i ”frysboxen” svarade Thom att Claudio har gjort betydligt bättre ifrån sig på senare tid och nu är konkurrenskraftig i truppen.
Sist ut denna afton var Patrik Ljungström, Hammarbys projektledare i arenaprojektet. Här rekommenderas www.nyarena.se och då särskilt Patrik Ljungströms arenablogg för att hålla koll på senaste nytt.
Den 2 november ska genomförandebeslutet klubbas igenom, och arenaprojektet går nu in i fas två, den så kallade systemfasen. Nu ska beslut på detaljnivå börja tas.
PEAB tog hem upphandlingen av arenabygget, något som överklagas av Skanska. Det kan göra att tidsplanen förskjuts med cirka en månad, men det är inget som påverkar själva genomförandebeslutet.
Brand- och polismyndigheterna har lagt fram nya direktiv där man bland annat menar att arenans avstånd till Nynäsvägen måste ökas av säkerhetsskäl, samt att Nynäsvägen överdäckas. Det är dock saker som kan redas ut av projektkontoret utan att man ska behöva genoföra dessa drastiska åtgärder, menade Patrik Ljungström.
När det gäller utformningen av själva arenarummet har en stötefråga varit var logerna ska placeras. Den trånga ytan gör att läktarna planeras att byggas i två etage. Det är mellan etagen utrymmet för logerna finns, men de loger som planeras att placeras vid klacksektionen på arenan kommer att skymmas av ståplatspubliken. Därför finns planer på att flytta klacksektionen till ena kortsidan.
Detta blev föremål för diskussion, då Bajengruppens företrädare Frank Ågren meddelade att man inte stöder arenaritningarna som de ser ut nu. Från supporterhåll finns krav på en symetrisk arena med ett etage och en klacksektion som sträcker sig över en halv långsida och en halv kortsida.
Patrik Ljungström menade att det begränsade utrymmet arenan ska byggas på inte möjliggör en symetrisk arena i ett etage, och för stora ingrepp i nuvarande detaljplan skulle försena arenabygget rejält.
Arenabygget är än så länge på skissplanet och mycket kan hända på resans gång. De ritningar som nu nyligen lagts fram kommer att diskuteras inom Hammarbys arenareferensgrupp, där representanter från supportersidan sitter med.
Fortsättning följer, med andra ord.
Efter att arenadiskussionen var avslutad avslutades också medlemsmötet och de nära 200 deltagarna vandrade hemåt.
Love Gustafsson
love.gustafsson@hammarbyfotboll.se
Tipsa
Skriv ut
Oavgjort för Bajen mot Giffarna
GIF Sundsvall kvitterade till 2-2 (1-0) i den sista tilläggsminuten. Innan dess hade Bajen blivit närmast utspelade i första halvlek. David Johansson satte 1-1 och Tobias Hormqvist gav Hammarby ledningen med 2-1, innan den bittra slutminuten kom.
Matchrapport följer.
"Kom som en chock - men känns bra att hjälpa till"
Sedan den svåra ekonomiska situationen för Hammarbyfotboll blev känd har många olika initiativ presenterats för att hjälpa klubben. Inte minst från supportrarna. Nu har även spelarna bidragit genom att gå med på att sänka sina löner.
Christian Traoré åter i Hammarby
Christian Traoré återvänder till Hammarby efter utlåningen till norska Hønefoss. Christian tränar med truppen och Hammarby jobbar med att göra Christian spelklar så snart möjligt.
Nya speldatum för två matcher
Två av Hammarbys kommande hemmamatcher i Superettan har fått ny speldag och speltid. Det gäller mötet med Jönköping Södra som flyttas till tisdag den 31 augusti klockan 18.30, samt mötet med Degerfors som flyttas till tisdag den 21 september klockan 19.20.
Resan går vidare...
GIF Sundsvall borta på torsdag, men vi laddar redan för hemmamatchen mot FC Trollhättan på söndag.
Skön seger för Bajen
Det satt långt inne, men Bajen tog en mycket viktig seger när Ängelholms FF gästade Söderstadion på söndagskvällen. Gästerna tog ledningen, men Linus Hallenius kvitterade och Sebastian Castro-Tello fastställde slutresultatet 2-1 i den 83:e minuten.
Hammarby Fotboll AB:s halvårsrapport
Hammarby Fotboll AB:s vd Åsa Sånemyr redogör här för klubbens ekonomiska situation i nuläget och presenterar siffrorna för det andra kvartalet liksom halvårsrapporten.
Bajen mot Kalmar i cupsemi
Dagen efter den stormigt dramatiska kvartsfinalen i Svenska Cupen mellan Bajen och Brommapojkarna lottades semifinalerna. Bajen möter Kalmar FF på hemmaplan, och det står också klart att en eventuell final också kommer att spelas på Söderstadion.
Protokoll från styrelsemötet
Fört vid styrelsemöte i Hammarby IF Fotbollsförening på kansliet, Veterinärgränd 6, kl 17.30 30 juni 2010.
Bajen vidare efter straffdrama
Hammarby är klara för semifinal i Svenska Cupen efter att ha slagit ut allsvenska Brommapojkarna inför ett kokande Söderstadion. Med 2-2 efter full tid gick matchen till förlängning och därefter straffar. Väl där drog Bajen det längsta strået och är alltså vidare efter totalt 7-6. Läs allt om matchen i vår direktrapportering.
Resan går vidare...
Efter cupmatchen går resan i serien vidare... Ängelholm på Söderstadion nu på söndag.
"För få som är med i anfallen"
Hammarbys tränare Michael Borgqvist är givetvis långt ifrån nöjd med att dubbelmötena mot Falkenberg endast resulterade i två poäng. Han ser positiva tendenser, men efterlyser ett betydligt rakare, enklare spel och hoppas på en vändning i veckans matcher mot Brommapojkarna i Svenska Cupen och Ängelholm i serien.
Ny 0-0-match för Bajen
Som resultatet antyder blev det en chansfattig match när serien vände. Bajen mötte Falkenberg andra gången samma vecka och precis som i mötet på Söderstadion slutade matchen 0-0.
"Fotbollen är en livsstil"
Nu har turen kommit till Petter Furuseth i vår artikelserie Personligt, där fokus även är på livet utanför fotbollsplanen. Här berättar Petter om uppväxten i Norge, sina intressen och om familjen och livet i Stockholm.
Nathan Paulse kvar i Sydafrika
Hammarby Fotboll och Bloemfontein Celtics i sydafrikanska högstaligan är nu helt överens om ett utlåningsavtal för Nathan Paulse. Låneperioden sträcker sig till 30 juni nästa år och Bloemfontein har option på att köpa loss anfallaren.
"Vi måste höja oss markant"
Falkenberg dominerade stora delar av första halvlek och spelade stundtals ut Hammarby hemma på Söderstadion. Mikael Borgqvist analyserar matchen, sammanfattar våren och blickar framåt.
– Vi har kvaliteten att gå upp direkt, men det går inte utan ett jävla krigande.
"Njuter av varje sekund"
Linus Hallenius har vait i Bajen i ett år nu och berättar här i en stor intervju om vägen från den första tunga tiden till att ha blivit en av svensk fotboll hetaste anfallare. - Det har gått som på räls, säger han.
HTFF pausar som serieledare
HTFF hämtade sig efter bottennappet senast och tog en storseger mot Carlstad United på bortaplan. 4-0 blev slutresultatet, Christer Gustafsson och Ivan Tedengren gjorde två mål var. Halva serien är spelad och HTFF går på semester som serieledare.
"Jag har en bit kvar"
På måndag möter Bajen Falkenberg på Söderstadion. En som inte kommer att finnas med då är Rami Shaaban. Bajenkeepern har inte kommit till rätta med sina knäproblem. Här berättar han om skadan.
Angående Christian Traoré
Christian Traoré gick inför årets säsong på lån till Hønefoss BK i norska högstaligan. Nu är låneperioden över, men Christian och Hønefoss har inte enats om ett personligt avtal. Hønefoss BK har dock tidigare skriftligen meddelat Hammarby Fotboll att man utnyttjar den köpeoption som fanns inskriven i avtalet. Därmed anser Hammarby Fotboll att Hønefoss BK åtagit sig att köpa loss Christian.
"Ska inte vara några problem"
José Monteiro mår fint igen efter magsjukan som gjorde att han tvingades avbryta matchen mot Örgryte. Nu tar han sikte på måndagens match mot Falkenberg som han hoppas ska innebära att Bajen inleder en ny och längre förlustfri svit.
- Som alltid känns det jätteinspirerande att få spela match på Söderstadion, säger mittbacken. Skaffa biljett till Bajen – Falkenbergs FF
Cupkvarten spelas 21 juli
Hammarby möter Brommapojkarna i kvartsfinal i Svenska Cupen, en match som enligt direktiven skulle spelats redan denna vecka. Hammarby Fotboll har dock jobbat hårt för att få den flyttad. Detta för att skapa de bästa förutsättningarna att göra kvartsfinalen till en publikfest. Nu har Fotbollförbundet beslutat att matchen spelas den 21 juli.
Vinn plats i familjesoffan
På måndag möter Bajen Falkenbergs FF på Söderstadion och du har chansen att vinna de bästa platserna på Söderstadion tillsammans med din familj. Allt du behöver göra för att ha chans på platserna är att skicka in rätt svar på vår sms-tävling.
"En tung resa hem"
En kvart in i andra halvlek hade Örgryte gått från 0-0 till 3-0. En närmast chockartad utveckling efter att Hammarby kontrollerat matchen i första halvlek. Då skapade också Bajen tillräckligt för att ta ledningen, menar Michael Borgqvist.
- Det gäller att ta vara på chanserna, säger han.
Håglöst HTFF förlorade
Det blev ett riktigt bottennapp för HTFF i hemmamatchen mot Valsta Syrianska IK. Gästerna vann med med klara 4-1(3-1) - ett helt rättvist resultat .
"Vi öser på - imponerande"
Efter gårdagens seger är det ingen som längre tvivlar på att en cuptriumf är något fullt möjligt. Jesper Blomqvist talar om solsken, fågelkvitter och ett nonsensfritt spel. Men också om vikten att vara ödmjuk.
– Vi får inte glömma varför vi har varit bra, säger han.
Filip och Hammarby förlänger
Filip Bergman är överens med Hammarby Fotboll om en förlängning av det korttidskontrakt han skrev på inför årets säsong. Mittbackens kommer att fortsätta i Hammarby året ut, och om båda parter då är överens kommer Filip spela i Bajen även 2011.
Läs Bajenchatten
På tisdagkvällen chattade Thom Åhlund, sportchef på ungdomssidan, och föreningschef Gustaf Grauers om Hammarby IF FF:s ungdomsverksamhet. Läs chatten här.
Tufft motstånd i Cupen
Två raka segrar smakar gott. Men njutningen blir kort, redan på torsdag ställs Bajen inför ett stort test. Åttondelsfinal i Svenska Cupen mot Elfsborg. Platsen är Söderstadion, matchen börjar klockan 19.
"Mycket starkt av killarna"
Andra raka segern och fyra mål framåt. 4-1 mot Landskrona satt förstås fint, och Michael Borgqvist är nöjd med att Bajen fått igång spelet. Men understryker också att det krävs ett hårt jobb för hålla en högre jämn nivå och utvecklas ytterligare.
HTFF slog Arameiska/Syrianska
HTFF lyfte sig direkt efter förlusten mot Umeå. I bortamatchen mot Arameiska/Syrianska blev det seger med 1-0 och Christer Gustafsson satte segermålet i den 85:e minuten.
HIF FF:s medlemmar informerades om nyemissionen
På onsdagen informerade Hammarby Fotboll AB:s ledning om den planerade nyemissionen i bolaget. Enligt planen kommer medlemmar i Hammarby IF FF kunna teckna sig för aktieköp i augusti/september, och förhoppningen är att nyemissionen ska ge Hammarby Fotboll AB 9,5 miljoner kronor i nytt kapital.
"Är här för att röra lite på mig"
Fredrik Stoor har semester och passar på att hålla igång med Hammarby. Högerbacken har inte fått mycket speltid i vår och siktar på att ändra på det till hösten. Comebacken på Söderstadion får dock vänta ett tag.
"Det var mäktigt"
Maic Sema och Bajentruppen kostar på sig att njuta lite dagen efter segern över Syrianska och den mäktiga upplevelsen att bli hyllad av ett knökfullt Debaser Medis på söndagens Bajen Aid-gala.
Resan går vidare
Bajen behövde inte åka så långt för den senaste segern. Men snart bär det ut på vägarna igen. Fast innan dess är det match på Söderstadion mot Landskrona nu på söndag. Vi ses där!
Stor fest på slutsålt Bajen Aid
Hammarby startade festen i Södertälje och sedan fortsatte den på Debaser Medis. Bajen Aid blev en stor succé. Ett partaj hårt prövade hammarbyiter så väl behövde med fantastiska framträdande av artister med stora grönvita hjärtan.
"Helt galet - riktigt klassmål"
Tränare Michael Borgqvist är naturligtvis mycket nöjd med segern över Syrianska. Även om det finns saker att fortsätta jobba med vill han att Bajen ska hålla i den stabilitet man visade i går. Och så förundras han så klart över Linus praktmål.
- Det är helt galet, säger han.
Förlust för HTFF
HTFF åkte på sin andra förlust för året. Gästande Umeå FC gick upp till 2-0 i första halvlek och drygade ut till 4-0 i andra.
"Måste bli noggrannare"
Bajen hamnade i underläge igen på Söderstadion, men denna gång fick man i alla fall till en kvittering. Men 1-1 mot Ljungskile är långt ifrån något önskeresultat, och nog hade det kunnat sluta annorlunda om Bajen satt sina lägen i första halvlek.
- Vi måste ta fler avslut, säger Michael Borgqvist.
Oavgjort på Söderstadion
Bajen hade det mesta av spelet, men det var Ljungskile som gjrode första målet. Det såg ut att bli en ny förlust på Söderstadion, men David Johansson sköt in kvitteringen i den 82:a minuten. Läs mer om matchen i direktrapporteringen.
Bilder från Barnens dag
Hammarby bjöd in till Barnens dag på Årsta IP på söndagen och det blev en skön familjefest med fotboll, autografskrivande och mingel. Kolla in bilderna här.
Protokoll från styrelsemötet
Här kan du läsa protokollet från styrelsemötet i Hammarby IF Fotbollsförening från den 2 juni 2010.
© Hammarby Fotboll 2009. Detta material är skyddat enligt lagen om upphovsrätt. Eftertryck eller annan kopiering är förbjuden. Citera oss gärna men ange källan: www.hammarbyfotboll.se. Ansvarig utgivare: Urban Rybrink.













































































Hammarbys Vänner är ett säljnätverk av hammarbyiter som helt ideellt bidrar med hjälp till Hammarby Fotbolls väg tillbaka till Allsvenskan. Vill du vara med?
Hammarby besegrade BK Häcken med 3 - 0 på hemmaplan.
Hammarby besegrade Trelleborgs FF med 4 - 1 på hemmaplan.
Vann Hammarby över Tyresö FF med 8 - 1 på bortaplan.
Hammarby förlorade borta mot Sandhamns IF med 2 - 1.
Hammarby förlorade borta mot Malmö FF med 2 - 0.
Hammarby besegrade Armenia Bielefeld med 2 - 1 på hemmaplan.
Hammarby spelade oavgjort mot Sandvikens AIK. Matchen slutade 1 - 1
Hammarby besegrade Nyköpings AIK med 6 - 2 på hemmaplan.
Hammarby förlorade mot IF Elfsborg med 4 - 1.

































Ni som har Windows Vista som operativsystem kan nu få senaste nytt direkt till skrivbordet med vår Gadget. Så här kommer du igång:
1. Ladda ner Hif vista gadget via länken nedan.
2. Välj "Öppna" eller "Spara som". Dubbelklicka på gadgetfilen om du sparar den till datorn.
3. Välj "Tillåt" i dialogrutan som visas, och därefter "Installera".











































Hammarby IF
Just idag
15:- 



