toggle menu

Hammarby erbjuder provspel till F19

Av Redaktionen, Publicerat för 8 månader sedan.

Hammarby har en tydlig och medveten satsning på flickakademin och på föreningens damlag, som inom kort har som mål att tillhöra landets främsta. I strategin ingår att fostra egna spelare via den egna akademiverksamheten. Varje vecka har F19-laget två till fyra spelare som roterar uppe i A-truppen – vill du bli en av dem? Då kan du vara rätt spelare för oss! Nu öppnar vi upp för provspel till vårt F19-lag.

 

Som spelare i Bajens F19-lag erbjuds du kvalitativ träning och ett tätt samarbete med det allsvenska damlaget. Under 2020 debuterade fem spelare från F19-truppen i tävlingsmatcher med damlaget. Under 2021 tränar flera spelare från F19 regelbundet med damlaget och de har även deltagit i träningsmatcher.

 

All träning sker centralt på Hammarby IP (“Kanalplan”) vid Ringvägen, som är verksamhetens hjärta året om. Laget tränar fyra gångar i veckan, utöver matcher i Svenska Spel F19, högsta serien. Bajen vill ge spelarna i F19 bästa möjliga förutsättningar att nå en plats i föreningens A-lag.

 

Utöver det starka samarbetet med A-lagsverksamheten får du som F19-spelare:

  • Utbildad tränare
  • Träningskläder
  • Tillgång till A-lagets medicinska rehabteam
  • Träning och hemmamatcher, alltid på damallsvenska Hammarby IP
  • Individuella och positionsanpassade träningar med chefstränare, utöver de kollektiva träningarna

 

Är du intresserad? Hör av dig till sportchef Johan Lager: johan.lager@hammarbyfotboll.se.

 

Henric Wauge

 

 

Foto överst: Sthlm Bird

ANNONSER

Comments

comments