Magnus Hagström och Thomas Dennerby invalda som hedersmedlemmar

Av Hammarby Fotboll, Publicerat för 10 månader sedan.

Vid tisdagens årsmöte valdes Thomas Dennerby och Magnus Hagström in som hedersmedlemmar i Hammarby Fotboll.

 

 

Motiveringarna lyder: 

 

Magnus Hagström

I snart 50 år har han varit en välkänd gestalt på Söderstadion och Nya Söderstadion. Likt en grönvit Carl von Linné har han utgjort en av de där livsviktiga kulturbärarna som ritar kartorna och kartlägger floran och faunan som utgör kontinenten vi kallar Bajenland, och kulturen vi kallar Hammarbyismen. Hans första match var passande nog en 4-1-seger över Djurgården 1973, och sedan dess har han outtröttligt skrivit om Hammarby i matchprogram, fanzine, böcker och dagstidningar, såväl som i alliansens och fotbollföreningens nyhetsbrev och medlemstidningar. Han har oavbrutet, under en turbulent tid som starkt format vår klubb, fört historien om fenomenet Hammarby vidare till nya generationer. Just nu som redaktör för Sveriges bästa matchprogram. Kultur behöver ständigt ny näring för att leva, och med sin gärning har han bidragit med livsviktig näring till Nordens starkaste fotbollskultur. Därför vill vi välkomna MAGNUS HAGSTRÖM som hedersmedlem i Hammarby IF Fotbollförening.

 

Thomas Dennerby

Få har förtjänat rätten att kalla sig hemvävd hammarbyare så mycket som denne före detta spelare och tränare i Hammarby. Som barn spelade han i ett kvarterslag i Årsta innan han som 13-åring kom till Hammarby. 1977 debuterade han vid 17 års ålder i världens vackraste klubb och var sedan tongivande i den klassiska generation som skapade legenden om lirarnas lag. Mellan 1977 och 1985 spelade han 149 matcher för Hammarby, och vann bland annat ett SM-silver. Men han nöjde sig inte där. 2001 ledde han Hammarby till klubbens första SM-guld som assisterande tränare för laget. Denne grönvite profil har gjort sig känd som klippan som alltid ställer upp när hans hjärtas lag behöver honom. Han har tränat Hammarbys damer och hoppade in 2013 när herrarna stod utan tränare. Legenden säger att när han motvilligt tog jobbet som tränare för Djurgårdens damlag bar han ständigt Hammarbys klubbmärke i ett halsband runt halsen. Härmed vill vi välkomna THOMAS DENNERBY som hedersmedlem i Hammarby IF Fotbollförening.

 

Bilden visar Magnus och Thomas dotter Jennifer som tog emot priset i hans ställe.

ANNONSER

Comments

comments