Nanne Bergstrand slutar som tränare i Hammarby Fotboll

Av Redaktionen, Publicerat för 3 år sedan.

 

Hammarby Fotboll meddelar idag att Nanne Bergstrand efter tre år kommer att lämna befattningen som huvudtränare i Hammarby.

 

 

– Från klubbens sida är vi väldigt nöjda med det jobb som Nanne gjort för Hammarby under de här tre åren. Han har tagit oss från mitten av Superettan till att bli ett stabilt lag i Allsvenskan, det är en prestation som vi kommer att vara Nanne evigt tacksamma för, säger Hammarby Fotbolls ordförande Richard von Yxkull.

 

– Anledningen till att vi har valt att ta det här beslutet är att vi upplever ett behov av att få in en ny röst och ny energi i klubbens sportsliga utveckling. Någonstans var Nannes uppdrag att ta oss till en stabil plats i Allsvenskan, vilket han och vi lyckats med. Våra ambitioner är att ta oss högre upp i svensk fotboll och i det läget vi är nu känns det rätt att låta en ny kraft ta över, avslutar von Yxkull.

 

Vad gäller ny huvudtränare i Hammarby Fotboll är det en pågående process som kommer att avslutas inom kort.

 

Tillsammans är vi Hammarby.

ANNONSER

Comments

comments