10 mars 2025
Inför årsmötet 2025 i Hammarby IF Fotbollförening, som går av stapeln den 12 mars, så träffar du som vanligt de styrelsekandidater som valberedningen föreslagit för ny- eller omval i en intervjuserie. I dag är det dags för Mia Lindberg, som har sju år i styrelsen bakom sig, varav de senaste fyra som ordinarie ledamot. Hon är nominerad till omval med två års mandatperiod, alltså till årsmötet 2027.
Det har gått två år sedan vi talades vid sist i det här ärendet. Det har hänt grejer – och inte minst har det väl nypts en del i armen, som gammalt Årstakex?
– Ja, inte bara en gång! Vi har haft en enorm utveckling både sportsligt och organisatoriskt. Att vi nu har båda våra A-lag i Europa är väl ett kvitto på det arbete som gjorts. Men för mig är det också en påminnelse om att alltid ha fötterna på jorden och aldrig bli självgoda. Från läktaren in till styrelserummet - det är vi som kollektiv som ska bära klubben framåt.
Om vi ser det lite mer utifrån processer. Vad tycker du att Hammarby kommit längst med på senare år, och är det något område där du känner frustration över tröghet? Planfrågan åsido…
– Vi har byggt en mer långsiktig strategi i allt från spelarutveckling till ekonomi, truppstrategi och spelidé både i vår ungdoms- och akademiverksamhet. Samhällsmatchen är en del av vår identitet och vårt sätt att ta ansvar. Det stärker föreningen, inte bara genom sporten utan genom att vara en drivande kraft i samhället.
– Samtidigt behöver vi fortsätta lyfta medlemsinflytandet. Hammarby är en förening och det ska märkas i hur vi arbetar och tar beslut. I styrelsen har vi aktivt jobbat med flera medlemsbeslut från årsmötet, men vi kan bli ännu bättre på att skapa transparens och stärka dialogen mellan styrelse och medlemmar.
Var det en no-brainer att fortsätta ställa upp en ny mandatperiod, eller något som fordrade en funderare?
– För mig handlar det om att känna att jag har energin, drivet och tron på att jag kan bidra till Hammarby på riktigt. Att vara en del av föreningens styrelse kommer med ett massivt ansvar. Ibland är det enkelt, ibland krävs både mod och ork att ifrågasätta och utmana. Alltid med våra medlemmars bästa i bakhuvudet. Men jag har mer att ge och nu får årsmötet bestämma.
Du har över tid betonat medlemsperspektivet som det du brinner mest för. Så också inför årsmötet 2023, då du nämnde detta och kommunikationen som områdena du främst ville driva. Hur ser du på utvecklingen där sedan dess?
– Vi har förbättrat oss men det finns mer att göra. Våra medlemmar ska inte bara informeras om beslut – de ska känna att de är en del av dem. Vi måste fortsätta arbeta för en ännu öppnare dialog och se till att kommunikationen går åt båda håll. Det är vårt ansvar i styrelsen att alltid ha medlemmarnas perspektiv i varje beslut vi fattar.
Är det något annat som seglat upp för din del, när det gäller viktiga framtidsfrågor på något års sikt?
– Förutom planbristen då? Men den vet förhoppningsvis alla vid det här laget att vi jobbar stenhårt med.
– Två saker tycker jag känns extra viktiga just nu. Det ena är vår identitet. Ju större vi blir, desto viktigare att vi inte tappar bort oss själva, våra rötter och det som format oss. Framgångar och resurser får aldrig få oss att glömma vad Hammarby står för. Vi har alltid gått vår egen väg och det ska vi fortsätta göra. Det andra är att vi bygger en hållbar organisation som fungerar över tid. Med fler framgångar och ökade krav måste vi skapa rätt förutsättningar för både medlemmar och medarbetare. Vi ska växa med kvalitet, fatta smarta beslut och se till att vi har en organisation där människor mår bra och vill vara kvar. Allt annat vore ovärdigt vår grönvita fana.
Mattias Jansson
Foto: Privat