3 mars 2025
Inför årets säsong välkomnar vi Olle Ekman till tränarstaben på Årsta IP. Olle kommer att förstärka det nuvarande fysteamet med ambitionen att förbättra vardagen för spelarna i A-laget och HTFF.
25-årige Olle Ekman kommer från motsvarande roll i Sirius A-lag där han spenderat de senaste tre åren.
– Det är väldigt kul att vara på plats. Först och främst är det ett steg upp för mig i karriären och jag känner en stolthet över att få tillhöra en klubb som Hammarby. Det ska bli en rolig utmaning att få jobba med spelarna i klubben och jag ser fram emot att komma igång, säger Olle Ekman.
– Vi välkomnar Olle till Hammarby och stärker därmed upp vår organisation ytterligare för att kunna optimera våra prestationer och ge spelarna bästa möjliga förutsättningar, säger Mikael Hjelmberg.